9_1634384723.png
8_1634384841.jpg
133_20240228_074639.jpg

Rozhovor s Martinem Klánem o sezóně mužů

Náš A-tým v této sezóně naskočil do celostátní divizní soutěže. Cíl byl hned od úvodu jasný, udržet soutěž za každou cenu! Tým složený z hráčů se zkušenostmi převážně z regionální ligy a 1. ligy juniorů, tak čekal nelehký úkol. Popasovat se s dospělým florbalem a navíc na vyšší úrovni. Jak se to týmu podařilo? To se dozvíte níže v rozhovoru s hlavním trenérem Martinem Klánem.

Ahoj Martine, Klatovy mají za sebou premiérovou sezónu v celostátní soutěži. Splnil tým stanovené cíle?

  Cíl byl před začátkem soutěže jasný a to udržet soutěž, nicméně s celkovým umístěním rozhodně spokojeni být nemůžeme. Rozhodně jsme mohli hrát lépe, měli jsme spousty ztracených a vypuštěných zápasů, takovéhle ztráty nás příští rok mohou stát soutěž.

  Devátá pozice znamená vytoužené udržení soutěže. Jaký je cíl pro sezónu následující?

   Bude hodně záležet na složení týmu a předpisu soutěže, pokud zůstane stejný, rádi bychom se podívali do play up.

   Tým zažíval zápasy jako na houpačce. Jaké prohry tě nejvíce trápí? Zároveň pak jaký zápas ti udělal největší radost?

    Nejvíc mě mrzí první prohraný zápas sezóny proti Meťáku, na Rudné a v Dačicích. Současně poslední 2 zápasy sezóny Strakonice a Kutná Hora, ke kterým jsme bohužel přistoupili, tak jak jsme přistoupili. Naopak mě těší domácí vítězství proti Kaplicím v prodloužení a doma proti Dačicím, kde nás hnali i diváci. Byly to zápasy s úžasnou atmosférou, které si jistě budeme dlouho pamatovat.

    Jak s odstupem hodnotíš hru našeho A týmu? Máme dnes již představu o ideálním herní identitě?

     Ze začátku jsme dost pracovali na systému, od kterého jsme postupem času z určitých důvodů ustoupili uvidíme kam se to bude vyvíjet dál, představa o herní identitě a co chceme hrát je a na hřišti to také začíná být vidět, ale rozhodně ještě hotovo nemáme.

     Klatovské družstvo vstřelilo celkem 153 branek. To nás řadí mezi výše položené týmy a značí to velkou ofenzivní sílu. Co stojí za efektivitou klatovského celku?

      Paradoxně jsme dalších x střeleckých pokusů spálili. Máme v týmu spoustu individuálně střelecky šikovných hráčů, další se rozstříleli, možná s tím bude souviset i to, že se nám moc nechce do obrany.

      Na druhou stranu je tady počet 207 obdržených branek. To nás naopak dostává na úplné dno soutěže. Je to tedy tak, že kluky baví více útočit a nechce se jim bránit?

       Jak jsem řekl výše, ofenziva nadprůměrná, defenziva podprůměrná.

       Statistika ve které jsme na samotném čele soutěže jsou ovšem trestné minuty. Náš tým odehrál v oslabení celkem 174 minut. To jsou skoro 3 zápasy v kuse. V čem vězí naše časté vylučování?

        Roli hodně hrála nezkušenost ruku v ruce s tím, že jsme fyzicky nestíhali a v závěrečných pasážích u situací jsme faulovali což nás stálo mnohá vyloučení.

        Nejzajímavější je ovšem návštěvnost na domácí zápasy. Tu mají Klatovy pátou nejlepší s průměrem 70 diváků na zápas. Byli jste překvapení s tím jaký je zájem o florbal v Klatovech?

         Měl jsem strach, jak to bude vypadat, když nám na Strakonice přišlo 30 diváků, možná s tím souvisí i to, že byl teprve podzim a lidé o soutěži tolik nevěděli. Postupem sezóny se návštěvnost neskutečně zvedla a primárně v závěrečných zápasem nám fanoušci nesmírně pomohli skvělou atmosférou. Tímto bych chtěl všem fanouškům, divákům nebo rodinným příslušníkům poděkovat! Vím, že to zní jako otřepaná fráze, ale byli jste naším šestým hráčem v poli. Kluci si postup vydřeli a podpory z hlediště si nesmírně cenní.

         Máme velice mladý tým, vždyť průměrný věk našeho týmu je 21 let. Co tato skutečnost znamená pro chod týmu?

          Velkou roli hraje nezkušenost, na druhou stranu dravost a chuť se zlepšovat. Jsme teprve na začátku, kde mnohdy řešíme malichernosti, které patří spíše do mládežnického než do mužského florbalu. Máme před sebou spoustu let, které doufám budou čím dál tím úspěšnější. Současně to souvisí i s konceptem florbalu v Klatovech, kdy dostávají prostor především mladší hráči. Těm umožníme prodloužit si hraní v celostátní soutěži i po konci v mládežnických kategoriích. Převážně mi chybí nějaký typ soutěže U23, kde by tito kluci mohli hrát a jsem rád, že jim to v divizi můžeme umožnit.

          Klatovské družstvo bylo posíleno hned řadou jmen z plzeňských týmů. Jak hodnotíš tuto spolupráci? Martin Benda, Adam Denisov, Jirka Levý, Maty Moller, David Jánský, Lukáš Netrh odehráli většinu utkání v základní části a patřili k tahounům týmu.

           Hned od začátku jsem věděl, že musíme razantně posílit, největším překvapením byl pro mě osobně určitě David Jánský. Ostatní kluci předvedli vysoce kvalitní výkon, který jsem od nich očekával. Další posilou byl i Jakub Stelzer, kterého jsme si vzali rovnou z Dánska a stal se z něj kvalitní univerzál. Podrobnosti si nechám na osobní hodnocení. Každopádně rád bych ještě zmínil Filipa Cipru, které k nám přišel těsně před koncem přestupního období a výrazně se podepsal pod udržením divize. Zde bych chtěl klukům také hromadně poděkovat za jejich obětavost a chuť bojovat za červenobílý Klatovy!


           Jaké jsou následující kroky našeho týmu? Jaké jsou cíle pro příští sezónu?

            Kluci už mají v tuhle chvíli pauzu, jelikož jsme loni začínali opravdu brzy. Trochu si odpočineme s jednotlivými hráči uskutečními osobní schůzky a samozřejmě doflorná, ta aktuálně hráče zajímá nejvíce. V květnu začínáme letní příprava. Cíle už jsem psal výše, bude záležet na složení týmu. 

            Děkujeme Martine za rozhovor a těšíme se na nadcházející sezónu

            Váš Tým Florbal Klatovy